Výber z programu Rusínskeho festivalu 2014

Rovnako ako pred rokom, Rusínsky festival aj v ročníku 2014 prinesie pestrý a pútavý program. Od pondelka do štvrtka návštevníkov festivalu čakajú sprievodné akcie – prednášky, besedy, premietanie filmov či divadelné vystúpenia. V piatok sa na hlavnom pódiu v priestoroch svidníckeho amfiteátera predstavia súčasný interpreti world music a rock&rollu, sobota a nedeľa bude patriť folklóru. Dnes Vám predstavíme výber z programu festivalu. Tieto podujatia by ste rozhodne na festivale nemali vynechať.

Divadlo Alexandra Duchnoviča

Divadlo Alexandra Duchnoviča je profesionálny kultúrno-umelecký divadelný súbor s domácou scénou v Prešove. Divadlo ako svoje poslanie chápe rozvoj rusínskej kultúry – tvorbu a šírenie dramatických diel v rusínskom jazyku.

Na Rusínskom festivale vystúpia herci z DAD-u už druhýkrát, tentokrát v minimalistickom scénickom poňatí. V Experimentálnom priestore Holičstvo sa predstaví divadlo s dvoma jednoaktovými komédiami A. P. Čechova – Pytačky (1889) a Medveď (1888).

V oboch týchto Čechovových dielach malicherné priepasti vo vzťahu muža a ženy preklenie vzájomná náklonnosť hlavných postáv. Hry sa tak s pravidelnosťou uvádzajú ako súčasti jedného predstavenia kvôli príbuznosti tém, žánru a základných myšlienok oboch komédií.

Na komédie v podaní Divadla Alexandra Duchnoviča sa môžu návštevníci Rusínskeho festivalu 2014 tešiť v utorok o 19. hodine vo svidníckom Holičstve.

Pytačky — Divadlo Alexandra Duchnoviča (z archívu Divadla Alexandra Duchnoviča)
Pytačky — Divadlo Alexandra Duchnoviča (z archívu Divadla Alexandra Duchnoviča)

Orkiestra św. Mikołaja

Orkiestra św. Mikołaja z poľského Lublina už roky patrí medzi najlepšie poľské folkové skupiny. Charakteristickou vlastnosťou kapely je akustický zvuk a osobité vokálne techniky, napr. spev krikom. Hudbu inšpirovanú slovanským hudobným folklórom, predovšetkým poľským, lemkovským a huculským členovia zoskupenia spájajú s neobyčajným strunovým a dychovým nástrojovým sprievodom. Ich skladby, rozprestierajúce sa v niekoľkých rovinách tak často predstavujú koláž zloženú z pesničiek ústiacu v tranz a unisono rify s mystickou aurou.

Orkiestra św. Mikołaja sa na Rusínskom festivale 2014 predstavia v piatkovom večernom programe približne o deviatej hodine v priestoroch svidníckeho amfiteátra.

Luiku

Kyjevský projekt Luiku spája world music a tanečnú hudbu v jednoliaty celok. Etno-dance vychádza z jedinečnej idey zakladateľa projektu slávneho ukrajinského hudobníka a producenta Dmytra Tsyperdyuka. Dmytro venoval hodiny svojho času tvorbe zbierky hudobných motívov a osobitých zvukov pôvodných ľudových hudobných nástrojov. Za pomoci techniky tak na pódiu spája živelnú ukrajinskú, tureckú, poľskú, maďarskú a Balkánsku hudobnú tradíciu s jednoduchými rytmami. Výsledkom je živé vystúpenie, ktoré útočí na primárne tanečné inštinkty poslucháčov a strháva ich do úsmevných tanečných kreácií.

Luiku roztancujú Rusínsky festival 2014 v piatok o 22. hodine za bránami svidníckeho amfiteátra.

PUĽS

PUĽS vznikol v roku 1955 v Prešove s cieľom pestovať a javiskovo stvárniť vokálno – hudobné a tanečné bohatstvo Rusínov. Dramaturgia PUĽS-u sa v prvom rade zameriava na tradície Rusínov žijúcich na východnom Slovensku, ale tiež na folklór ostatných regiónov Slovenska, prekomponujúc ho do vyššej scénickej formy. Na Rusínskom festivale 2014 sa PUĽS predstaví s programom Duša plná ľudí, v ktorom sa jeho tvorcovia odhodlali ukázať jedinečnosť „rusnackej“ nátury, radosti, sily, energie, ale hlavne odhodlania preklenúť akékoľvek prekážky v živote. Prioritou je predstaviť človeka so všetkým, čomu v živote čelí. Človeka, ktorý ľúbi, teší sa s priateľmi, je hrdý, ale láskavý, niekedy neprístupný, ale predovšetkým vo chvíľach zábavy emočne nespútaný. On je prosto človek.

Dušu plnú ľudí si budú môcť návštevníci Rusínskeho festivalu 2014 vychutnať v nedeľu 25. mája o štvrtej hodine poobede na hlavnom pódiu festivalu.

Duša plná ľudí — PUĽS (foto: Ctibor Bachratý)
Duša plná ľudí — PUĽS (foto: Ctibor Bachratý)

SĽUK

Slovenský ľudový umelecký kolektív je profesionálne umelecké teleso, pôsobiace v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku od roku 1949. Jeho tvorba vychádza z autentických podôb slovenského ľudového umenia, ktoré spracováva do umelecky vysoko kvalitných a divácky úspešných programov.

Divadelné predstavenie Tanec medzi črepinami, s ktorým sa SĽUK predstaví na Rusínskom festivale 2014 je adaptáciou rovnomenného filmu a vzniklo spoluprácou Mareka Ťapáka so Slovenským ľudovým umeleckým kolektívom. Príbeh je postavený na predstavách hlavného hrdinu, ktorý znovu prežíva významné okamihy svojho života, zhmotňuje si svoje sny a spomienky. Krehkosť lásky, sila túžby, bolesť odvrhnutia, horkosť i krása poznania, aj nerovný boj so smrťou i sebou samým lomcujú hlavným hrdinom. Silné emócie sú pretavené do temperamentných i poetických tanečných obrazov.

S Tancom medzi črepinami SĽUK na Rusínskom festivale 2014 vystúpi v sobotu o 22. hodine na svidníckom amfiteátri.

SĽUK bude pokračovať svojim repertoárom aj v nedeľu, keď odohrá a odtancuje na festivale aj predstavenie pre deti s názvom Gašparko. Jedná sa o tanečnú veselohru, ktorá je určená deťom od 4 do 9 rokov a je postavená na spojení tradičného bábkového divadla a ľudového tanca a hudby.

Náš výber rozhodne nepokrýva všetko, čo na festivale bude stáť za to. Všetky vystúpenia, ktoré budú súčasťou Rusínskeho festivalu 2014 nájdete v sekcii program.

Fotografia k článku: SĽUK – Tanec medzi črepinami (autor: Matúš Lago, 2012)