FS Šarišan na Rusínskom festivale pokrstí nové CD

Folklórny súbor Šarišan je umelecké teleso Parku kultúry a oddychu v Prešove. Pri svojich vystúpeniach je inšpirovaný bohatstvom folklórnych tradícií regiónov východného Slovenska – Šariš, Zemplín a Spiš. Tieto v umeleckom spracovaní súboru prinášajú originalitu a neopakovateľnosť ľudového umenia regiónov a sú významnou súčasťou reprezentácie národného kultúrneho bohatstva krajiny pod Tatrami.

V súbore hrá, spieva a tancuje viac ako päťdesiat mladých ľudí. Šarišan vyniká osobitou dramaturgiou, úspešnou experimentálnou choreografickou tvorbou s využitím širokej škály netradičných ľudových nástrojov. Diváci oceňujú humorné, s citom a nadhľadom inscenované tanečné, hudobné a spevácke čísla. Odborníkom imponuje originalita spracovania pôvodného folklórneho materiálu.

Šarišan je častým hosťom rozhlasových a televíznych štúdií. Nahrávky ľudovej hudby Šarišan patria do klenotnice ľudovej hudby Slovenského rozhlasu. Muzikantské zázemie v súbore umožnilo vydať 50 titulov na rôznych hudobných nosičoch. Svoje najnovšie CD s názvom Vže večur večorije sa rozhodl súbor pokrstiť práve na Rusínskom festivale.

Zdroj fotografie k článku: z archívu FS Šarišan